Mágikus erdélyi világ

szerző:Marton Attila
forrás: veol.hu

Veszprém-Aranykor címmel nyílott kiállításegy fiatal erdélyi festőművész Székely Beáta képeiből a Dubniczay Várgalériában pénteken.

A tárlat az alkotó több sorozatából is válogat:a mitológiai alakokat ábrázoló tintaceruzarajzok mellett groteszk figurák köszönnek vissza a monotípia eljárással készült képeken. Az aranyfüst eljárással készült alkotások egy panelnegyedet ábrázolnak, míg az expresszív olajfestményeken a 19. századi stílusjegyek mellett kortárs jegyek is felbukkannak. A képek ereje abban a belső, látomásos erőben rejlik, amely egy-egy elhúzott ecsetvonásban, a színek finom hálójában vagy egy-egy képi elem meghökkentő egymásmellettiségében érhető tetten: ezek a vonások adják azt a többletet, amelyek megerősítik a képek valóságtól elrugaszkodó mágikus világát, fogalmazott megnyitójában Kovács Lehel festőművész, aki szerint Székely Beáta – a kolozsvári iskola fiatal művészgenerációjához hasonlóan – a kommunista félmúlt, a Ceausescu-rendszer élményéből építkezik. Hozzátette, a rajzokon és az olajképeken is érezhető a fotográfia behatása. Az alkotások témáiról elmondta, a festő úgy nyúl az Erdély-toposzokhoz, hogy közben a képek mentesek minden közhelytől. A kiállítás a hétfőn kezdődő Erdélyi napok felvezető programjaként nyílik meg.